Milli Saraylar : Sanat - Tarih - Mimarlık Dergisi

Yayıncı:TBMM Milli Saraylar
ISSN no:1304-9046
Periyodu:Altı Aylık
Yayın Yeri : İstanbul
Dili : Türkçe
Ebat : 22 x 30.5
Milli Saraylar : Sanat - Tarih - Mimarlık Dergisi
07/2011
Sayı : 07/2011
Ay-Mevsim : Yıllık
Tarih : 2011
Sayfa Sayısı : 187
Şu anda stoklarımızda bulunmuyor.
Açıklama :

Yılda iki kez çıkartılması hedeflenen dergi bu sayısında da, geçmiş sayılarda olduğu gibi çok değerli hocalarımız ve kurumumuz araştırmacılarının katkıları ile oluştu. Bilim Kurulu üyemiz Prof. Dr. Nuran Kara Pilehvarian’ın  “Beşiktaş Sahilsarayı Çinili Köşkü” konulu yazısı tarihi kaynaklarla Sahilsarayı ve Çinili Köşk hakkında yeni bulgular ve değerlendirmelere yer vermektedir. Emine Atalay Seçen’in “Son Dönem Saray Bahçelerini Süsleyen Heykeller” adlı yazısında, saray bahçeleri için yapılan heykellerin bir değerlendirmesi yapılmıştır. Yasemin Acaralp “Beylerbeyi Sarayı’nın Tarihi Bahçesi” adlı yazısında, Beylerbeyi Sarayı bahçelerinin geçirdiği değişimin tarihsel akışına yer vermiştir.

Dolmabahçe Sarayı müdürü Dr. Bülent Arı, dünyaca ünlü hocamız Prof. Dr. Halil İnalcık ile hayatı, Dolmabahçe Sarayı ile ilgili yaptığı çalışmalar ve hatıraları ile ilgili bir konuşma yaptı.

Fransız Sanat Tarihçisi John Whiteland “Said Mehmet Paşa’nın Fransa Büyükelçiliği ve Arz Olunan Hediyeler (1741–1742)” adlı yazısında Said Mehmet Paşa’nın Osmanlı elçisi olarak Paris’e gidişi, karşılanışı, götürdüğü ve getirdiği hediyeler ile ilgili bilgiler aktarmaktadır.

Dr. Jale Beşkonaklı tarafından hazırlanan “Aynalıkavak Kasrı’nda Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemlerinde Yapılan Onarımlar ve 2005-2010 Yılları Arasında Yapılan Restorasyon Çalışmaları”,  Ali Rıza Özcan’ın kaleme aldığı “Sultan Abdülmecid’in Hattatlığı”, Emine Kırıkçı tarafından hazırlanmış “Osmanlı Saltanatı’nın Sembolleri” ve Gülsen Kaya’nın hazırladığı “Türk Resim Sanatının Gelişiminde Asker Ressamların Etkisi” konulu yazılar ile Şule Gürbüz ile yapılan “ Mekanik Saat Tamiri ve Tamirciliği Üzerine Bir Söyleşi” derginin öne çıkan diğer yazılarıdır.

Ayrıca Tahsin Toğral “Maslak Kasırları Yerleşim Düzeni ve Kullanımı Üzerine İnceleme”, Naciye Uçar Başaran “Abdülmecid Efendi Kütüphanesi Koleksiyonu’ndan Cilt Sanatı Örnekleri”, Simizar Aslan “Saray Müzeleri’nin Gelişiminde Kültür Politikaları ve Müze İletişim Alanlarının Değerlendirilmesi”, Cengiz Göncü “Belgelerle Milli Saraylar”, Sümeyra Durak “Sultan Abdülaziz’in Mısır Seyahatine Dair Bir Kaynak Kitap” konulu yazılarıyla dergimize katkıda bulunmuşlardır.


Yorum yaz
Bu ürünü henüz kimse eleştirmemiş.
Sepetinizde ürün bulunmuyor
E-Mail listemize katılarak yeni yayın ve etkinliklerimizden haberdar olabilirsiniz.
Email
Ad Soyad
   
Kapat